Rychlost načítání webu – WordPress – zrychlení

//Rychlost načítání webu – WordPress – zrychlení

Proč web optimalizovat?

Nedávný průzkum ukázal, že většina návštěvníků webových stránek se rozhodne podle prvních 7 vteřin, jestli bude po webu brouzdat dál nebo ho opustí. Pro vás to tedy znamená, že máte velmi málo času ukázat návštěvníkovi potřebný obsah a přesvědčit ho, aby na internetových stránkách zůstal. Obecně se dá říct, že pokud se váš web načítá do 1,5 vteřiny, je to skvělé. Pokud do 3 vteřin, je to pořád dobré. Ale pokud mu načtení trvá 5 vteřin a více, máte problém, který je potřeba řešit. Vězte, že výjimkou nejsou ani weby, které se načítají např. 12 vteřin. Je tedy nutné si rychlost vašeho webu změřit a rozhodnout se, jestli a jak dál postupovat.

Měření rychlosti

Často se stává, že se majitelé webů domnívají, že jejich rychlost je v pořádku pouze na základě dojmu, že se web načítá rychle na jejich počítači. To je obrovská chyba.

Pokud navštěvujete na své stránky často, moderní internetové prohlížeče jako je např. Google Chrome nebo Firefox Mozilla načítají obsah webu do své mezipaměti, což má za následek, že váš web se načte téměř okamžitě. Oproti tomu návštěvník, který je na webu poprvé, nemusí mít stejnou zkušenost.

Také je nutné podotknout, že návštěvníci z jiných geografických oblastí mohou mít naprosto jinou zkušenost s načítáním vašich webových stránek. To je důvod, proč doporučujeme online nástroj na měření rychlosti Pingdom. Pingdom je bezplatná služba, která vám dovolí otestovat váš web z několika různých geografických oblastí. Jakmile svůj web otestujete, navrhne vám opatření, jak zvýšit výkon vašich stránek.

Optimalizace rychlosti krok za krokem

Pingdom vám sice dá návrhy, jak svůj web optimalizovat, avšak tyto tipy jsou poměrně odborné a ne každý se v nich dokáže orientovat. Proto si popíšeme několik oblastí, které ovlivňují výkon vašeho webu a dokáže se v nich orientovat i začátečník, který neumí programovat.

a) Cache neboli mezipaměť

Stránky na WordPressu jsou “dynamické”, což znamená, že se vytváří pokaždé, když na ně někdo přijde. K vytvoření každé stránky WordPress musí rozběhnout proces k nalezení potřebných informací, poskládat informace dohromady a zobrazit výsledek návštěvníkovi. Tento proces obsahuje mnoho kroků a vážně může zpomalit váš web, obzvlášť pokud máte na webu několik návštěvníků v jeden okamžik.

To je důvod proč doporučujeme každému webu na WordPressu použití Cache pluginu. Cache plugin zapříčiní, že váš web se bude načítat 2x až 5x rychleji.

Ve zkratce si řekněme, jak cache pluginy fungují. Na místo toho, aby WordPress rozbíhal pokaždé výše uvedený proces nabíhaní stránek, cache plugin vytvoří kopii stránky po prvním načtení a následně ukáže tuto kopii všem návštěvníkům vašeho webu.

Zdroj: wpbeginner.com

Jak můžete vidět v náčrtku výše, pokud uživatel navštíví váš WordPress web, který je vytvořen PHP technologií, váš server si vytáhne potřebné informace z MySQL databáze a PHP složek a následně složí vše dohromady do podoby HTML obsahu, který se zobrazí danému návštěvníkovi webu.

Je to náročný proces, který může být přeskočen, pokud používáte cache plugin. Je mnoho cache pluginů, které se dají na internetu nalézt. Z naší zkušenosti můžeme doporučit W3 Total Cache.

b) Optimalizované obrázky

Obrázky přinášejí webovému obsahu život. Bylo prokázáno, že při použití barevných vizuálních efektu si 80% návštěvníků spíše přečte daný webový obsah.

Avšak pokud obrázky nejsou optimalizované, mohly by nadělat víc škody než užitku. Pravdou je, že neoptimalizované obrázky jsou nejčastější chybou, kterou vídáme u začátečníků, kteří se starají o webové stránky.

Důležité je tedy upravit fotografie v nějakém softwaru na úpravu fotografií a optimalizovat je pro potřeby webu. Rozhodně nedoporučujeme nahrávat fotografie přímo z foťáku či mobilního telefonu.

V originálním formátu mohou mít dané fotografie obří velikost, avšak v závislosti na druhu výsledného formátu a kompresi, můžete snížit velikost vašeho obrázku až 5x. Nejčastější formáty obrázků používané pro webové účely jsou JPEG a PNG.

Podívejme se rozdíly v jejich použití.

PNG je nekomprimovaný formát. Když zkomprimujete obrázek, ztratí některé informace, které v něm byly uloženy, takže nekomprimovaný obrázek bude mít větší kvalitu s větším důrazem na detail. Nevýhodou je, že tento formát má větší velikost a trvá mu delší dobu, než se načte.

JPEG je na druhou stranu komprimovaný formát, který lehce redukuje kvalitu obrázku, avšak má značně menší velikost.

Jaký formát tedy zvolit?

Pokud máte fotografii nebo obrázek, kde je mnoho barev, doporučujeme zvolit JPEG.

Pokud se jedná o obyčejnější obrázek nebo potřebujete průhledné pozadí, doporučujeme PNG.

Většina obrázků na našem webu má formát JPEG.

c) Aktualizace

Tak jako na většinu redakčních systémů na bázi open-source, tak i na WordPress vycházejí aktualizace poměrně často. Každá aktualizace nabízí nejenom nové funkce, ale také opravu bezpečnostních hrozeb a funkčních chyb nalezených v předešlé verzi. Aktualizace se netýkají pouze samotného redakčního systému, ale i pluginů, použitých na vašem webu, či šablon.

Povinností každého správce či majitele webu je udržovat redakční systém, použité pluginy popř. šablony aktuální. Pokud svůj web nebudete aktualizovat, váš web se zpomalí, pro internetové vyhledávače bude vypadat jako nespolehlivý a vystavujete se bezpečnostním hrozbám.

d) Nahrávání videí

Je možné videa nahrát napřímo do vašeho webu a automaticky je zobrazit v přehrávači HTML5.

Avšak NIKDY byste to neměli dělat.

Vzhledem k velikosti videí je vždy lepší je nahrát video na video hosting jako např. YouTube či Vimeo a nechat na nich, ať se popasují s velikostí vašeho videa a nahrát na svůj web pouze odkaz.

Pokud se rozhodnete vložit video přímo, budete mít problém s rychlostí načítání dané stránky a obtíže se mohou objevit i při obnově zálohy.

e) Optimalizace datáze

Po nějaké chvíli používání WordPressu bude mít vaše databáze mnoho neaktuálních informací, které pravděpodobně už nepotřebujete. Pro zvýšení výkonu můžete optimalizovat svou databázi a zbavit se všech nepotřebných informací jako například revizí příspěvků, smazaných příspěvků, komentářů označených jako spam a smazaných komentářů.

Pokud se zaměříte na výše uvedené kroky, měla by se podstatně zlepšit rychlost načítání vašeho webu. V případě potřeby či jakýkoliv doplňujících otázek nás bez obav kontaktujte, rádi poradíme.

Pokud chcete optimalizaci rychlosti svěřit do našich rukou – POKRAČUJTE ZDE! 

2019-11-01T09:10:19+00:00